"Nadeszły wakacje, zakończył się rok szkolny 2008/2009..."

16 lipiec 2009
Podsumownaie roku szkolnego 2008/2009
      Nadeszły wakacje, zakończył się rok szkolny 2008/209 - uczniowie wyczekują tego momentu, spragnieni odpoczynku, odprężenia i relaksu. Teraz przez dwa miesiące będą wypoczywać, zażywając wakacyjnej laby.
      Dla nauczycieli koniec roku szkolnego to okres podsumowań, refleksji na temat minionego czasu. W naszej gminie w publicznych szkołach podstawowych uczyło się 1674 uczniów, w publicznych gimnazjach 867 uczniów (łącznie 2541), a do publicznych przedszkoli uczęszczało 917 dzieci w wieku od lat 3  - 6  lat (w mieście 583, a na wsi 334).
      Był to czas wytężonej pracy, zmagania się z nowymi wyzwaniami i czasem, który nie zawsze jest sprzymierzeńcem.
      Do sprawdzianu kompetencji po klasie VI  w szkołach podstawowych przystąpiło 308 uczniów. Najlepszy wynik średni uzyskała Publiczna Szkoła Podstawowa w Dziewkowicach.
      Do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło łącznie 283 uczniów. Egzamin składa się z części humanistycznej, matematyczno - przyrodniczej i językowej. Część językowa nie podlega podsumowaniom.Najwyższe wyniki w obu częściach egzaminu uzyskało Publiczne Gimnazjum nr 1 w Strzelcach Opolskich.
      W tym roku klasyfikacją objęto 2 521 uczniów. nielkasyfikowano 20.
      Prócz wytężonego wysiłku w szkołach podjęto wiele dodatkowych działań edukacyjnych, min. zakończyła się realizacja dwóch projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie", Działanie 9.1 „Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty", Poddziałanie 9.1.1 „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej"
dla przedszkoli pod nazwą „Szansa dla najmłodszych" oraz Poddziałanie 9.1.2 dla szkół
- pod nazwą „Akademia Nauk Wielu..."
      Przed nami nowy rok szkolny, o którym w tej chwili głównie myślą dyrektorzy
i samorząd gminny. Od września naukę. w szkołach podstawowych rozpocznie ponad 270 pierwszoklasistów, a do klas pierwszych w publicznych gimnazjach w naszej gminie przyjętych zostanie około 250 uczniów.
      W maju zakończyła się rekrutacja dzieci do przedszkoli publicznych
- ogółem przyjęto 903 dzieci (592 dzieci przyjętych zostało do przedszkoli miejskich,
a 311 dzieci do przedszkoli wiejskich). Zakończona rekrutacja do oddziału dzieci do lat 3 przy PP nr 9 - nie zadowoliła wszystkich rodziców, ponieważ  wpłynęły 104 wnioski , a przyjętych zostało 56 dzieci.
     Złożono nowe projekty edukacyjne „Akademia Nauk Wielu bis" (dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych) i „Aktywne przedszkolaki" oraz „Małe przedszkolaki duże możliwości"(dla wychowanków przedszkoli), które z chwilą akceptacji pozwolą na utworzenie nowego oddziału przedszkolnego.

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15476245