CZAS NA RADOSNĄ SZKOŁĘ

16 lipiec 2009
Tylko do 20 lipca dyrektorzy szkół mogą zgłaszać do samorządów chęć udziału w rządowym programie "Radosna szkoła". Samorządy mają czas do 3 sierpnia, aby złożyć wnioski o udzielenie dotacji do województw.
Program "Radosna szkoła" zakłada, że do samorządów trafi rządowe wsparcie na zakup lub zwrot kosztów zakupu pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw w szkole i na urządzenie szkolnego placu zabaw.
Koszt zakupu pomocy dydaktycznych ma być w całości finansowany z budżetu państwa do 6 lub 12 tys. złotych w zależności od liczby uczniów w klasach I - III. Natomiast urządzenie placów zabaw nie będzie finansowane przez rząd w całości. Gminy powinny zaplanować ze środków własnych 50 procent kosztów urządzenia placu. Mogą liczyć na rządową dotację w wysokości 63 tys. 850 zł lub 115 tys. 450 zł w zależności od liczby uczniów w klasach I - III.
Jak poinformowało MEN, w pierwszej kolejności wsparcie finansowe będzie przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych. Natomiast dotacje na rządzenie szkolnych placów zabaw organy prowadzące będą mogły otrzymać pod warunkiem, że po podziale środków budżetu państwa z przeznaczeniem na pomoce dydaktyczne, środki zaplanowane na dany rok budżetowy nie zostaną wyczerpane.
Program ma być realizowany do 2014 roku. W tym roku w związku z kryzysem finansowym na program przeznaczono najmniej środków - tylko 40 mln zł. W kolejnych dwóch latach suma ta wzrasta do 150 mln zł. Najwięcej pieniędzy zaplanowano wydać w 2012 roku - 488 mln zł.
Koszt całego programu wynosi 2 miliardy 438 mln złotych, z czego 1 miliard 278 mln zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a 1 miliard 160 mln zł stanowić będzie wkład własny organów prowadzących.

Więcej informacji o programie oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej MEN www.men.gov.pl.

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.

Data aktualizacji: 25 kwiecień 2024, Licznik odwiedzin: 15482753